Vicor Corporation V72C28E150BL3
V72C28E150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C28E150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28E150BL3.pdf
Availability of V72C28E150BL3
QUANTITY
V72C28E150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28E150BL3
Internal Part NumberEIS-V72C28E150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28E150BL3
Related LinksV72C28, V72C28E150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28E150BL3 Details Description
Related parts for V72C28E150BL3
THERMAL PAD 8"X16" .080" GP US datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
LED T-5MM 585NM YELLOW DIFF PCB datasheet.pdf
ULTRA NOVO RCPT, GRY,LEAD FREE datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
LED 18MM GREEN 28V TAB PNL MNT datasheet.pdf