Vicor Corporation V72C28H150BG
V72C28H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C28H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28H150BG.pdf
Availability of V72C28H150BG
QUANTITY
V72C28H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28H150BG
Internal Part NumberEIS-V72C28H150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28H150BG
Related LinksV72C28, V72C28H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28H150BG Details Description
Related parts for V72C28H150BG
CAP ALUM 33UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 370POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 4POS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf