Vicor Corporation V72C28M150BG2
V72C28M150BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C28M150BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V72C28M150BG2.pdf
Availability of V72C28M150BG2
QUANTITY
V72C28M150BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C28M150BG2
Internal Part NumberEIS-V72C28M150BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.2%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C28M150BG2
Related LinksV72C28, V72C28M150BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C28M150BG2 Details Description
Related parts for V72C28M150BG2
FIXED IND 1UH 400MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN MINI D RCPT 50POS R/A 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 5.6A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONVOLUTED TUBING 5/8'' datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf