Vicor Corporation V72C36E150BS
V72C36E150BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C36E150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36E150BS.pdf
Availability of V72C36E150BS
QUANTITY
V72C36E150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36E150BS
Internal Part NumberEIS-V72C36E150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36E150BS
Related LinksV72C36, V72C36E150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36E150BS Details Description
Related parts for V72C36E150BS
RES SMD 68.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 27 RES MULT OHM 36LBGA datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 240MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf