Vicor Corporation V72C36H150BF2
V72C36H150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72C36H150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V72C36H150BF2.pdf
Availability of V72C36H150BF2
QUANTITY
V72C36H150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C36H150BF2
Internal Part NumberEIS-V72C36H150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C36H150BF2
Related LinksV72C36, V72C36H150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C36H150BF2 Details Description
Related parts for V72C36H150BF2
ROTARY SWITCH SP-12POS OPEN FRME datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 10A 110V datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf