Vicor Corporation V72C3V3C75BG
V72C3V3C75BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3C75BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3C75BG.pdf
Availability of V72C3V3C75BG
QUANTITY
V72C3V3C75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3C75BG
Internal Part NumberEIS-V72C3V3C75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3C75BG
Related LinksV72C3V, V72C3V3C75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3C75BG Details Description
Related parts for V72C3V3C75BG
MOSFET N-CH 250V 14A D2PAK datasheet.pdf
CONN SPADE FLANGED 16-22AWG #6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 143 I/O 196CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.88K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA datasheet.pdf