Vicor Corporation V72C3V3H75BG
V72C3V3H75BG picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3H75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3H75BG.pdf
Availability of V72C3V3H75BG
QUANTITY
V72C3V3H75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3H75BG
Internal Part NumberEIS-V72C3V3H75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3H75BG
Related LinksV72C3V, V72C3V3H75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3H75BG Details Description
Related parts for V72C3V3H75BG
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC SNGL INVERTER GATE SC70-5 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.5A SYNC 6SON datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 NYLON 8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
130MM DIFFUSER PLATE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 44POS 2MM datasheet.pdf