United Chemi-Con EKY-630ELL391MK20S
EKY-630ELL391MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-630ELL391MK20S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKY-630ELL391MK20S.pdf
Availability of EKY-630ELL391MK20S
QUANTITY
EKY-630ELL391MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-630ELL391MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-630ELL391MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-630ELL391MK20S
Related LinksEKY-630EL, EKY-630ELL391MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-630ELL391MK20S Details Description
Related parts for EKY-630ELL391MK20S
MOSFET N-CH 20V 75A DPAK datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 170MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 4POS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.12A 90 MOHM datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY WHITE 24VAC/DC datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf