Vicor Corporation V72C3V3T75BS
V72C3V3T75BS picture photo
Mfg. Part Number
V72C3V3T75BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V72C3V3T75BS.pdf
Availability of V72C3V3T75BS
QUANTITY
V72C3V3T75BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C3V3T75BS
Internal Part NumberEIS-V72C3V3T75BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.73A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C3V3T75BS
Related LinksV72C3V, V72C3V3T75BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C3V3T75BS Details Description
Related parts for V72C3V3T75BS
IC INVERTER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 80POS .050 VERT datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ DL 10SON datasheet.pdf
103US W 25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf