Vicor Corporation V72C5E100BL
V72C5E100BL picture photo
Mfg. Part Number
V72C5E100BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5E100BL.pdf
Availability of V72C5E100BL
QUANTITY
V72C5E100BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5E100BL
Internal Part NumberEIS-V72C5E100BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5E100BL
Related LinksV72C5, V72C5E100BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5E100BL Details Description
Related parts for V72C5E100BL
BACKSHELL DB15 CLAM SLIM RED datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP PROG 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONN PIN 18-16AWG #16 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
I-II-III datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
D4SL-N3AFA datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 18.5A 1.75 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf