Vicor Corporation V72C5M100B3
V72C5M100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C5M100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5M100B3.pdf
Availability of V72C5M100B3
QUANTITY
V72C5M100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5M100B3
Internal Part NumberEIS-V72C5M100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W