Vicor Corporation V72C5T100B3
V72C5T100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C5T100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V72C5T100B3.pdf
Availability of V72C5T100B3
QUANTITY
V72C5T100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C5T100B3
Internal Part NumberEIS-V72C5T100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C5T100B3
Related LinksV72C5, V72C5T100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C5T100B3 Details Description
Related parts for V72C5T100B3
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CABLE 8COND 10AWG/16AWG ORG 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf