Vicor Corporation V72C8C100BS3
V72C8C100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8C100BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8C100BS3.pdf
Availability of V72C8C100BS3
QUANTITY
V72C8C100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8C100BS3
Internal Part NumberEIS-V72C8C100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8C100BS3
Related LinksV72C8C, V72C8C100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8C100BS3 Details Description
Related parts for V72C8C100BS3
CONN FFC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 600V 15A CHASSIS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.11"L X 3.93"W datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CABLE DRESSING FIXTURE datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf