Vicor Corporation V72C8E100BG3
V72C8E100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8E100BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8E100BG3.pdf
Availability of V72C8E100BG3
QUANTITY
V72C8E100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8E100BG3
Internal Part NumberEIS-V72C8E100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8E100BG3
Related LinksV72C8E, V72C8E100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8E100BG3 Details Description
Related parts for V72C8E100BG3
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf