Vicor Corporation V72C8H100B3
V72C8H100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72C8H100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V72C8H100B3.pdf
Availability of V72C8H100B3
QUANTITY
V72C8H100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72C8H100B3
Internal Part NumberEIS-V72C8H100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72C8H100B3
Related LinksV72C8, V72C8H100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72C8H100B3 Details Description
Related parts for V72C8H100B3
POLYSWITCH 1.10A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
THERMOCOUPLE K datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 470MA 1.19 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.5NH 180MA 1.1 OHM datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
BENCH ADAPTER TOP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf