Littelfuse V751HA40
V751HA40 picture photo
Mfg. Part Number
V751HA40
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1080V 40KA DISC 40MM
Datasheet Download
V751HA40.pdf
Availability of V751HA40
QUANTITY
V751HA40 Order Process
Ship out your order
Specifications of V751HA40
Internal Part NumberEIS-V751HA40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesHA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)1080V (1.08kV)
Varistor Voltage (Typ)1200V (1.2kV)
Varistor Voltage (Max)1320V (1.32kV)
Current - Surge40kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts750VAC
Maximum DC Volts970VDC
Energy1050J
Package / CaseDisc 40mm, Formed Tabs
Mounting TypeBolt Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V751HA40
Related LinksV751, V751HA40 Datasheet, Littelfuse Distributor
V751HA40 Details Description
Related parts for V751HA40
MOSFET N-CH 250V 21.7A TO-3PF datasheet.pdf
CONN FFC VERT 26POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 230VAC WT DOME WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
BAROMETRIC PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf