CUI Inc. V7809-500
V7809-500 picture photo
Mfg. Part Number
V7809-500
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC REG 9V 500MA
Datasheet Download
V7809-500.pdf
Availability of V7809-500
QUANTITY
V7809-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of V7809-500
Internal Part NumberEIS-V7809-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Switching DC Regulator
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationV78xx-500 Cert of Compliance
Featured ProductV78XX Series
V78 Switching Regulators – CUI
3D ModelV7809-500
Standard Package43
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesV78-500
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series4.5W
Voltage - Isolation-
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.4mm x 7.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max4.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V7809-500
Related LinksV780, V7809-500 Datasheet, CUI Inc. Distributor
V7809-500 Details Description
Related parts for V7809-500
FIXED IND 33NH 200MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR STM32F103ZE datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SX-MM850-S datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 237 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf