Littelfuse V82ZA12PX2855
V82ZA12PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V82ZA12PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V82ZA12PX2855.pdf
Availability of V82ZA12PX2855
QUANTITY
V82ZA12PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V82ZA12PX2855
Internal Part NumberEIS-V82ZA12PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy15J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V82ZA12PX2855
Related LinksV82ZA1, V82ZA12PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V82ZA12PX2855 Details Description
Related parts for V82ZA12PX2855
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CHIME datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A LFPAK33 datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf