Littelfuse V82ZA20P
V82ZA20P picture photo
Mfg. Part Number
V82ZA20P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 73V 6.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
V82ZA20P.pdf
Availability of V82ZA20P
QUANTITY
V82ZA20P Order Process
Ship out your order
Specifications of V82ZA20P
Internal Part NumberEIS-V82ZA20P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge6.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy25J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V82ZA20P
Related LinksV82Z, V82ZA20P Datasheet, Littelfuse Distributor
V82ZA20P Details Description
Related parts for V82ZA20P
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.5V 20HTSSOP datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 2.9 OHM SMD datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf