Littelfuse V82ZA4PX2855
V82ZA4PX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V82ZA4PX2855
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 73V 2.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V82ZA4PX2855.pdf
Availability of V82ZA4PX2855
QUANTITY
V82ZA4PX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V82ZA4PX2855
Internal Part NumberEIS-V82ZA4PX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZA
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)73.8V
Varistor Voltage (Typ)82V
Varistor Voltage (Max)90.2V
Current - Surge2.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts50VAC
Maximum DC Volts68VDC
Energy8.0J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V82ZA4PX2855
Related LinksV82ZA4, V82ZA4PX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V82ZA4PX2855 Details Description
Related parts for V82ZA4PX2855
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.6A 300 MOHM TH datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
HANDLE ASSEMBLY CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 220MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
MB HSG ASY 1X4 V, SHORT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf