Visual Communications Company, LLC VAOD-A301G9-BW/47
VAOD-A301G9-BW/47 picture photo
Mfg. Part Number
VAOD-A301G9-BW/47
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPL 7SEG 0.3" 2DGT YLW-GRN CA
Datasheet Download
VAOD-A301G9-BW/47.pdf
Availability of VAOD-A301G9-BW/47
QUANTITY
VAOD-A301G9-BW/47 Order Process
Ship out your order
Specifications of VAOD-A301G9-BW/47
Internal Part NumberEIS-VAOD-A301G9-BW/47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters2
Size / Dimension0.591" H x 0.610" W x 0.283" D (15.00mm x 15.50mm x 7.20mm)
Digit/Alpha Size0.30" (7.62mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Millicandela Rating3.5mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)70mW
Package / Case10-DIP (0.400", 10.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAOD-A301G9-BW/47
Related LinksVAOD-A30, VAOD-A301G9-BW/47 Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
VAOD-A301G9-BW/47 Details Description
Related parts for VAOD-A301G9-BW/47
HSHRINK MARKER T111 WHT 100/RL datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE RFI SINGLE 45A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 1.4MM datasheet.pdf
1-1/4" ELBOW 1" BEND OFFICE WHIT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CURRENT RELAY 0.1 TO 8 A datasheet.pdf
EVAL BOARD AD7175-2 ADC datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf