CUI Inc. VAT1-S12-D15-SMT-TR
VAT1-S12-D15-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VAT1-S12-D15-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 1W
Datasheet Download
VAT1-S12-D15-SMT-TR.pdf
Availability of VAT1-S12-D15-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VAT1-S12-D15-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VAT1-S12-D15-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VAT1-S12-D15-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVAT1-SMT Cert of Compliance
Other DrawingsVAT1-SMT Series Side
VAT1-SMT Series Top
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVAT1-SMT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.25" H (15.2mm x 7.6mm x 6.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAT1-S12-D15-SMT-TR
Related LinksVAT1-S12-, VAT1-S12-D15-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAT1-S12-D15-SMT-TR Details Description
Related parts for VAT1-S12-D15-SMT-TR
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
HAND HELD VISUAL FAULT LOCATOR datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V 2% RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CLAMP ASSEMBLY datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf