CUI Inc. VAWQ3-Q48-S3R3H
VAWQ3-Q48-S3R3H picture photo
Mfg. Part Number
VAWQ3-Q48-S3R3H
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V 600MA 3W
Datasheet Download
VAWQ3-Q48-S3R3H.pdf
Availability of VAWQ3-Q48-S3R3H
QUANTITY
VAWQ3-Q48-S3R3H Order Process
Ship out your order
Specifications of VAWQ3-Q48-S3R3H
Internal Part NumberEIS-VAWQ3-Q48-S3R3H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVAWQ3 Series Cert of Compliance
3D ModelVAWQ3-Q48-S3R3H
FamilyDC DC Converters
SeriesVAWQ3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (15 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VAWQ3-Q48-S3R3H
Related LinksVAWQ3-Q, VAWQ3-Q48-S3R3H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VAWQ3-Q48-S3R3H Details Description
Related parts for VAWQ3-Q48-S3R3H
CONN HEADER 6POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 3.6A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf