Vishay Semiconductor/Diodes Division VB20200G-E3/8W
VB20200G-E3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB20200G-E3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO263
Datasheet Download
VB20200G-E3/8W.pdf
Availability of VB20200G-E3/8W
QUANTITY
VB20200G-E3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB20200G-E3/8W
Internal Part NumberEIS-VB20200G-E3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.7V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 200V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB20200G-E3/8W
Related LinksVB20200, VB20200G-E3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB20200G-E3/8W Details Description
Related parts for VB20200G-E3/8W
FIXED IND 470NH 750MA 315 MOHM datasheet.pdf
CONN STACKER .156" 23POS SGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG GOLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 24.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SW QUASI RES TO-3PF-7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf