Vishay Semiconductor/Diodes Division VB20M120C-E3/4W
VB20M120C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB20M120C-E3/4W
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-263AB
Datasheet Download
VB20M120C-E3/4W.pdf
Availability of VB20M120C-E3/4W
QUANTITY
VB20M120C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB20M120C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VB20M120C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 120V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB20M120C-E3/4W
Related LinksVB20M12, VB20M120C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB20M120C-E3/4W Details Description
Related parts for VB20M120C-E3/4W
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CALIBRATION UNIT NIST STD WS&FG datasheet.pdf
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 512X9 56TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 33UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 15W datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf