Vishay Semiconductor/Diodes Division VB20M120C-E3/4W
VB20M120C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB20M120C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-263AB
Datasheet Download
VB20M120C-E3/4W.pdf
Availability of VB20M120C-E3/4W
QUANTITY
VB20M120C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB20M120C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VB20M120C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB20M120C-E3/4W
Related LinksVB20M12, VB20M120C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB20M120C-E3/4W Details Description
Related parts for VB20M120C-E3/4W
CONN EDGECARD 60POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 0.8MM NPN 10-30VDC datasheet.pdf
MOD CBL 12FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf