Vishay Semiconductor/Diodes Division VB30100S-E3/8W
VB30100S-E3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB30100S-E3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO263AB
Datasheet Download
VB30100S-E3/8W.pdf
Availability of VB30100S-E3/8W
QUANTITY
VB30100S-E3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB30100S-E3/8W
Internal Part NumberEIS-VB30100S-E3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrench MOS Barrier Schottky Rectifiers
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB30100S-E3/8W
Related LinksVB30100, VB30100S-E3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB30100S-E3/8W Details Description
Related parts for VB30100S-E3/8W
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC CPLD 1536MC 7.5NS 388BGA datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC P600 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf