Vishay Semiconductor/Diodes Division VB30120C-E3/4W
VB30120C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB30120C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Datasheet Download
VB30120C-E3/4W.pdf
Availability of VB30120C-E3/4W
QUANTITY
VB30120C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB30120C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VB30120C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If970mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 120V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB30120C-E3/4W
Related LinksVB30120, VB30120C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB30120C-E3/4W Details Description
Related parts for VB30120C-E3/4W
RES SMD 196K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 31A 208W TO220AB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 CLIP-ON/TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM SMD datasheet.pdf