Vishay Semiconductor/Diodes Division VB30120C-E3/4W
VB30120C-E3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB30120C-E3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Datasheet Download
VB30120C-E3/4W.pdf
Availability of VB30120C-E3/4W
QUANTITY
VB30120C-E3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB30120C-E3/4W
Internal Part NumberEIS-VB30120C-E3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If970mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB30120C-E3/4W
Related LinksVB30120, VB30120C-E3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB30120C-E3/4W Details Description
Related parts for VB30120C-E3/4W
Connector Receptacle 16 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED MOD 6.7WATT ZENIGATA 2700K datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf