Vishay Semiconductor/Diodes Division VB30120C-E3/8W
VB30120C-E3/8W picture photo
Mfg. Part Number
VB30120C-E3/8W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO263
Datasheet Download
VB30120C-E3/8W.pdf
Availability of VB30120C-E3/8W
QUANTITY
VB30120C-E3/8W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB30120C-E3/8W
Internal Part NumberEIS-VB30120C-E3/8W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If970mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 120V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB30120C-E3/8W
Related LinksVB30120, VB30120C-E3/8W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB30120C-E3/8W Details Description
Related parts for VB30120C-E3/8W
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 510 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 70POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf