Vishay Semiconductor/Diodes Division VB40150C-M3/4W
VB40150C-M3/4W picture photo
Mfg. Part Number
VB40150C-M3/4W
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40A 150V TO-263AB
Datasheet Download
VB40150C-M3/4W.pdf
Availability of VB40150C-M3/4W
QUANTITY
VB40150C-M3/4W Order Process
Ship out your order
Specifications of VB40150C-M3/4W
Internal Part NumberEIS-VB40150C-M3/4W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesTMBS®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.36V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VB40150C-M3/4W
Related LinksVB40150, VB40150C-M3/4W Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VB40150C-M3/4W Details Description
Related parts for VB40150C-M3/4W
CONN IDC SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STACKER datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
PULLEY datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A AXIAL datasheet.pdf