CUI Inc. VBT1-S12-S15-SMT-TR
VBT1-S12-S15-SMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
VBT1-S12-S15-SMT-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15V OUT 1W
Datasheet Download
VBT1-S12-S15-SMT-TR.pdf
Availability of VBT1-S12-S15-SMT-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VBT1-S12-S15-SMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VBT1-S12-S15-SMT-TR
Internal Part NumberEIS-VBT1-S12-S15-SMT-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVBT1-SMT Series Cert of Compliance
Other DrawingsVBT1-SMT Series Side
VBT1-SMT Series Top
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Series 30/Apr/2014
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVBT1-SMT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)67mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.30" W x 0.25" H (12.7mm x 7.5mm x 6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VBT1-S12-S15-SMT-TR
Related LinksVBT1-S12-, VBT1-S12-S15-SMT-TR Datasheet, CUI Inc. Distributor
VBT1-S12-S15-SMT-TR Details Description
Related parts for VBT1-S12-S15-SMT-TR
IC BUFFER HEX LV OPEN DRN 14SOIC datasheet.pdf
IC ETHERNET SW CTRLR 128-PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 600MA 430 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf