AVX Corporation VC06LC18X500DP
VC06LC18X500DP picture photo
Mfg. Part Number
VC06LC18X500DP
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 30A 0603
Datasheet Download
VC06LC18X500DP.pdf
Availability of VC06LC18X500DP
QUANTITY
VC06LC18X500DP Order Process
Ship out your order
Specifications of VC06LC18X500DP
Internal Part NumberEIS-VC06LC18X500DP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransGuard™ Transient Protection Components
TransGuard® Sub pF Varistors
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)-
Varistor Voltage (Typ)-
Varistor Voltage (Max)-
Current - Surge30A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts14VAC
Maximum DC Volts18VDC
Energy0.05J
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VC06LC18X500DP
Related LinksVC06LC1, VC06LC18X500DP Datasheet, AVX Corporation Distributor
VC06LC18X500DP Details Description
Related parts for VC06LC18X500DP
RES SMD 1.13K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf