| Internal Part Number | EIS-VC14MT0950KBA | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 135V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 150V | |
| Varistor Voltage (Max) | 165V | |
| Current - Surge | 250A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 95VAC | |
| Maximum DC Volts | 125VDC | |