XP Power VCP15US24
VCP15US24 picture photo
Mfg. Part Number
VCP15US24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Datasheet Download
VCP15US24.pdf
Availability of VCP15US24
QUANTITY
VCP15US24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VCP15US24
Internal Part NumberEIS-VCP15US24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVCP
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)630mA
Power (Watts)15W
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
ApplicationsITE (Commercial)
FeaturesOVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Efficiency84%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.56" L x 1.50" W x 1.06" H (65.0mm x 38.0mm x 26.9mm)
Power (Watts) - Max15W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation2%
ApprovalscUL, IEC, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VCP15US24
Related LinksVCP1, VCP15US24 Datasheet, XP Power Distributor
VCP15US24 Details Description
Related parts for VCP15US24
D-SUB CABLE - MFM15K/MC16G/X datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR50B/AE50M/APK50B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIGIT GRN CC 0.56" datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG 400A datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY FO HYBRID LC DUPL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf