IXYS Corporation VDI25-12P1
VDI25-12P1 picture photo
Mfg. Part Number
VDI25-12P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BUCK 1200V ECO-PAC2
Datasheet Download
VDI25-12P1.pdf
Availability of VDI25-12P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VDI25-12P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VDI25-12P1
Internal Part NumberEIS-VDI25-12P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Power - Max130W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.3V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max)900µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce1nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDI25-12P1
Related LinksVDI25, VDI25-12P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VDI25-12P1 Details Description
Related parts for VDI25-12P1
FIXED IND 330NH 400MA 600 MOHM datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 25V 0.41A SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 83PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
CABLE SMA QC PLUG-SMA PLUG 24" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.52KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
UMY10-3624-SC1 UNIVERSAL MAT YW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 361K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf