IXYS Corporation VDI75-12P1
VDI75-12P1 picture photo
Mfg. Part Number
VDI75-12P1
Brief Description
MOD IGBT BUCK 1200V ECO-PAC2
Datasheet Download
VDI75-12P1.pdf
Availability of VDI75-12P1
QUANTITY
VDI75-12P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VDI75-12P1
Internal Part NumberEIS-VDI75-12P1
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)92A
Power - Max379W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)3.7mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.3nF @ 25V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDI75-12P1
Related LinksVDI75, VDI75-12P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VDI75-12P1 Details Description
Related parts for VDI75-12P1
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 51POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf