IXYS Corporation VDI75-12P1
VDI75-12P1 picture photo
Mfg. Part Number
VDI75-12P1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
MOD IGBT BUCK 1200V ECO-PAC2
Datasheet Download
VDI75-12P1.pdf
Availability of VDI75-12P1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VDI75-12P1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VDI75-12P1
Internal Part NumberEIS-VDI75-12P1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
Series-
IGBT TypeNPT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)92A
Power - Max379W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max)3.7mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.3nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseECO-PAC2
Supplier Device PackageECO-PAC2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDI75-12P1
Related LinksVDI75, VDI75-12P1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
VDI75-12P1 Details Description
Related parts for VDI75-12P1
IC DELAY LINE 5TAP 60NS 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT SMD datasheet.pdf
FUSE FAST/A TELE-GARD 50A 170VDC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 250VDC AXIAL CAN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H datasheet.pdf