| Internal Part Number | EIS-VDRS05A014TSE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Label Change 28/May/2015 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | VDRS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 19.8V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 22V | |
| Varistor Voltage (Max) | 24.2V | |
| Current - Surge | 100A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 14VAC | |
| Maximum DC Volts | 18VDC | |
| Energy | 0.50J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |