| Internal Part Number | EIS-VDRS10P095BSE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Label Change 28/May/2015 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | VDRS | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 135V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 150V | |
| Varistor Voltage (Max) | 165V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 95VAC | |
| Maximum DC Volts | 125VDC | |
| Energy | 22J | |
| Package / Case | Disc 12mm | |