Vishay/BCcomponents VDRS14G020TSE
VDRS14G020TSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS14G020TSE
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 33V 1KA DISC 16MM
Datasheet Download
VDRS14G020TSE.pdf
Availability of VDRS14G020TSE
QUANTITY
VDRS14G020TSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS14G020TSE
Internal Part NumberEIS-VDRS14G020TSE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLabel Change 28/May/2015
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesVDRS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)29.7V
Varistor Voltage (Typ)33V
Varistor Voltage (Max)36.3V
Current - Surge1kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts20VAC
Maximum DC Volts26VDC
Energy8.8J
Package / CaseDisc 16mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS14G020TSE
Related LinksVDRS14, VDRS14G020TSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS14G020TSE Details Description
Related parts for VDRS14G020TSE
VARISTOR 150V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 9WLP datasheet.pdf
RES 38.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINIMC, TP-TX/FX-SM1310/LONG-ST datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf