Vishay/BCcomponents VDRS14T095BSE
VDRS14T095BSE picture photo
Mfg. Part Number
VDRS14T095BSE
Brief Description
VARISTOR 150V 4.5KA DISC 16MM
Datasheet Download
VDRS14T095BSE.pdf
Availability of VDRS14T095BSE
QUANTITY
VDRS14T095BSE Order Process
Ship out your order
Specifications of VDRS14T095BSE
Internal Part NumberEIS-VDRS14T095BSE
Standard Package100
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)135V
Varistor Voltage (Typ)150V
Varistor Voltage (Max)165V
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts95VAC
Maximum DC Volts125VDC
Energy37J
Package / CaseDisc 16mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDRS14T095BSE
Related LinksVDRS14, VDRS14T095BSE Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VDRS14T095BSE Details Description
Related parts for VDRS14T095BSE
RES ARRAY 2 RES 1.5K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HEADER HM 2MM 154POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 0804 datasheet.pdf