| Internal Part Number | EIS-VDRS20W075BSE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 50 | |
| Series | VDRS | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 108V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 120V | |
| Varistor Voltage (Max) | 132V | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 75VAC | |
| Maximum DC Volts | 100VDC | |
| Energy | 64J | |
| Package / Case | Disc 22.50mm | |