| Internal Part Number | EIS-VDRS20W680BSE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free by exemption / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Label Change 28/May/2015 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | VDRS | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 990V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1100V (1.1kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1210V (1.21kV) | |
| Current - Surge | 6.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 680VAC | |
| Maximum DC Volts | 895VDC | |
| Energy | 496J | |
| Package / Case | Disc 23mm | |