Rohm Semiconductor VDZT2R18B
VDZT2R18B picture photo
Mfg. Part Number
VDZT2R18B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 100MW VMD2
Datasheet Download
VDZT2R18B.pdf
Availability of VDZT2R18B
QUANTITY
VDZT2R18B Order Process
Ship out your order
Specifications of VDZT2R18B
Internal Part NumberEIS-VDZT2R18B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)65 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 13V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageVMD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDZT2R18B
Related LinksVDZT, VDZT2R18B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
VDZT2R18B Details Description
Related parts for VDZT2R18B
IC POT DGTL 50K 256POS 24TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RECEPT 134POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SSOP datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR FI SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf