Rohm Semiconductor VDZT2R24B
VDZT2R24B picture photo
Mfg. Part Number
VDZT2R24B
Brief Description
DIODE ZENER 24V 100MW VMD2
Datasheet Download
VDZT2R24B.pdf
Availability of VDZT2R24B
QUANTITY
VDZT2R24B Order Process
Ship out your order
Specifications of VDZT2R24B
Internal Part NumberEIS-VDZT2R24B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±2%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)120 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 19V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDZT2R24B
Related LinksVDZT, VDZT2R24B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
VDZT2R24B Details Description
Related parts for VDZT2R24B
FIXED IND 82UH 5.6A 55 MOHM TH datasheet.pdf
IC DC-DC CONV QUAD LCD 24TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 91.46VC SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
LOW PEAK CC TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf