Vishay/Dale CMF071K5000GKEK
CMF071K5000GKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF071K5000GKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF071K5000GKEK.pdf
Availability of CMF071K5000GKEK
QUANTITY
CMF071K5000GKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF071K5000GKEK
Internal Part NumberEIS-CMF071K5000GKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF071K5000GKEK
Related LinksCMF071K, CMF071K5000GKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF071K5000GKEK Details Description
Related parts for CMF071K5000GKEK
DIP CABLE - CDR14G/AE14G/X datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA EMD2 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 16384X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf