Rohm Semiconductor VDZT2R36B
VDZT2R36B picture photo
Mfg. Part Number
VDZT2R36B
Brief Description
DIODE ZENER 36V 100MW VMD2
Datasheet Download
VDZT2R36B.pdf
Availability of VDZT2R36B
QUANTITY
VDZT2R36B Order Process
Ship out your order
Specifications of VDZT2R36B
Internal Part NumberEIS-VDZT2R36B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±3%
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VDZT2R36B
Related LinksVDZT, VDZT2R36B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
VDZT2R36B Details Description
Related parts for VDZT2R36B
CAP CER 8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED datasheet.pdf
FILTER LINE 2MH 8A VERTICAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
EX CA MINSAS HD 4X MINSAS datasheet.pdf
HDM 8SAPR160F230F G datasheet.pdf
TV 6C 6#20 PIN PLUG datasheet.pdf
4 ADC with PLL, 192 kHz, 24-Bit Codec IC datasheet.pdf