Vicor Corporation VE-200-CY-B1
VE-200-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-200-CY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VE-200-CY-B1.pdf
Availability of VE-200-CY-B1
QUANTITY
VE-200-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-200-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VE-200-CY-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-200-CY-B1
Related LinksVE-200, VE-200-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-200-CY-B1 Details Description
Related parts for VE-200-CY-B1
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 137.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf