Vicor Corporation VE-20D-CY-S
VE-20D-CY-S picture photo
Mfg. Part Number
VE-20D-CY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VE-20D-CY-S.pdf
Availability of VE-20D-CY-S
QUANTITY
VE-20D-CY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20D-CY-S
Internal Part NumberEIS-VE-20D-CY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20D-CY-S
Related LinksVE-20, VE-20D-CY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20D-CY-S Details Description
Related parts for VE-20D-CY-S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
CONN SPLICE WIRE CAPS .065-.074 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 4A DL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 650MA 276 MOHM datasheet.pdf